Bourns Inc. CRT0603-FY-47R0ELF
CRT0603-FY-47R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-FY-47R0ELF
Brief Description
RES SMD 47 OHM 1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-FY-47R0ELF.pdf
Availability of CRT0603-FY-47R0ELF
QUANTITY
CRT0603-FY-47R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-FY-47R0ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-FY-47R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-FY-47R0ELF
Related LinksCRT0603-F, CRT0603-FY-47R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-FY-47R0ELF Details Description
Related parts for CRT0603-FY-47R0ELF
RES SMD 1.58K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 1.62A 110 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 4M 12-24V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf