Bourns Inc. CRT0805-BW-5R60ELF
CRT0805-BW-5R60ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BW-5R60ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BW-5R60ELF.pdf
Availability of CRT0805-BW-5R60ELF
QUANTITY
CRT0805-BW-5R60ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BW-5R60ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BW-5R60ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BW-5R60ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BW-5R60ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BW-5R60ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BW-5R60ELF
IC OPAMP/COMP/REF MICROPWR 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
IC SWITCH T/R SPDT 5W 8-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 45POS datasheet.pdf
RES 806 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 2MHZ 8TMSOP datasheet.pdf