Bourns Inc. CRT0805-BY-1004ELF
CRT0805-BY-1004ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-1004ELF
Brief Description
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-1004ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-1004ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-1004ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-1004ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-1004ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT0805 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-1004ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-1004ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-1004ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-1004ELF
TERM BLOCK HDR 16POS 3.5MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 25MM datasheet.pdf
CABLE SAMPLE BOX DE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf