Bourns Inc. CRT0805-BY-1240ELF
CRT0805-BY-1240ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-1240ELF
Brief Description
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-1240ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-1240ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-1240ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-1240ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-1240ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-1240ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-1240ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-1240ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-1240ELF
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH SNGL 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
FUSE AUTO 25A 32VDC RADIAL datasheet.pdf
MODULE DDR SDRAM 128MB 200SODIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf