Bourns Inc. CRT0805-BY-1300ELF
CRT0805-BY-1300ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-1300ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-1300ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-1300ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-1300ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-1300ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-1300ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-1300ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-1300ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-1300ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-1300ELF
IC DAC 8BIT 100MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLUE 500' datasheet.pdf
ML67Q5260-SDK-1751 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 47 OHM 14SIP datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 2.1MM 12-24VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf