Bourns Inc. CRT0805-BY-68R1ELF
CRT0805-BY-68R1ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-68R1ELF
Brief Description
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-68R1ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-68R1ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-68R1ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-68R1ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-68R1ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-68R1ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-68R1ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-68R1ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-68R1ELF
IC REG BCK 1.8V 0.3A SYNC SC70-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO263AB datasheet.pdf
TRANS PWR LDMOS SOT502 datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 500MA 180 MOHM datasheet.pdf
LIGHT COATING REMOVAL DISC 5" datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 70MM datasheet.pdf