Bourns Inc. CRT0805-BY-75R0ELF
CRT0805-BY-75R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-75R0ELF
Brief Description
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-75R0ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-75R0ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-75R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-75R0ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-75R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-75R0ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-75R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-75R0ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-75R0ELF
BOARD EVAL SYNC BUCK REGULATOR datasheet.pdf
IC LINE RCVR SGL DIFF 8-MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 8A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 6CH 12HXSON datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 21POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf