Bourns Inc. CRT0805-CX-1052ELF
CRT0805-CX-1052ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-CX-1052ELF
Brief Description
RES SMD 10.5K OHM 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-CX-1052ELF.pdf
Availability of CRT0805-CX-1052ELF
QUANTITY
CRT0805-CX-1052ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-CX-1052ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-CX-1052ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT0805 Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-CX-1052ELF
Related LinksCRT0805-C, CRT0805-CX-1052ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-CX-1052ELF Details Description
Related parts for CRT0805-CX-1052ELF
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 5V datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 700MA 220 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 250V X7R 1808 datasheet.pdf
CONN MCX JACK R/A 50 OHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 378 I/O 900BGA datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 230MA 2.5 OHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
DIP CABLE 22POS datasheet.pdf