Bourns Inc. CRT0805-FV-3002ELF
CRT0805-FV-3002ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-FV-3002ELF
Brief Description
RES SMD 30K OHM 1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-FV-3002ELF.pdf
Availability of CRT0805-FV-3002ELF
QUANTITY
CRT0805-FV-3002ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-FV-3002ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-FV-3002ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-FV-3002ELF
Related LinksCRT0805-F, CRT0805-FV-3002ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-FV-3002ELF Details Description
Related parts for CRT0805-FV-3002ELF
IC SWITCH QUAD SPDT 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
EMBEDDED USB 8GB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 475 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 315MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 820UF 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 2.5V X6T 0402 datasheet.pdf