Omron Automation & Safety CRT1-OD16SL-1
CRT1-OD16SL-1 picture photo
Mfg. Part Number
CRT1-OD16SL-1
Manufacturer
Product Category
Controllers - PLC Modules
Brief Description
OUTPUT MODULE 16 SOLID STATE
Datasheet Download
CRT1-OD16SL-1.pdf
Availability of CRT1-OD16SL-1
QUANTITY
CRT1-OD16SL-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1-OD16SL-1
Internal Part NumberEIS-CRT1-OD16SL-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - PLC Modules
SeriesCRT1
TypeOutput Module
For Use With/Related ProductsCJ, CS, NJ Series
Number of Inputs and Type-
Number of Outputs and Type16 - Solid State
Voltage - Supply-
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleSpring Terminal
Features-
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Ingress Protection-
ApprovalsCE, NK, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1-OD16SL-1
Related LinksCRT1-O, CRT1-OD16SL-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
CRT1-OD16SL-1 Details Description
Related parts for CRT1-OD16SL-1
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 6A QC TERM datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 2.5V 10MSOP datasheet.pdf
RES 3 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf