Daburn CRT10-2.5RD-100
CRT10-2.5RD-100 picture photo
Mfg. Part Number
CRT10-2.5RD-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 10AWG RED 100'
Datasheet Download
CRT10-2.5RD-100.pdf
Availability of CRT10-2.5RD-100
QUANTITY
CRT10-2.5RD-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT10-2.5RD-100
Internal Part NumberEIS-CRT10-2.5RD-100
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge10 AWG
Conductor Strand37/26
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.168" (4.27mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length100' (30.5m)
Voltage12.5kV
Operating Temperature-90°C ~ 200°C
Jacket ColorRed
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT10-2.5RD-100
Related LinksCRT10-2, CRT10-2.5RD-100 Datasheet, Daburn Distributor
CRT10-2.5RD-100 Details Description
Related parts for CRT10-2.5RD-100
ROUND SPACER #8 NYLON 15/16" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 4SMD datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS PLUG-SCKT 1.5M datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 200POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 7POS SLDR BLACK datasheet.pdf