Bourns Inc. CRT1206-BY-1002ELF
CRT1206-BY-1002ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-BY-1002ELF
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-BY-1002ELF.pdf
Availability of CRT1206-BY-1002ELF
QUANTITY
CRT1206-BY-1002ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-BY-1002ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-BY-1002ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT1206 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-BY-1002ELF
Related LinksCRT1206-B, CRT1206-BY-1002ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-BY-1002ELF Details Description
Related parts for CRT1206-BY-1002ELF
IC VIDEO SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.018DIA GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-15VOU datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.25A 104 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 70MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100 L.143 datasheet.pdf