Bourns Inc. CRT1206-BY-1012ELF
CRT1206-BY-1012ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-BY-1012ELF
Brief Description
RES SMD 10.1K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-BY-1012ELF.pdf
Availability of CRT1206-BY-1012ELF
QUANTITY
CRT1206-BY-1012ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-BY-1012ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-BY-1012ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT1206 Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-BY-1012ELF
Related LinksCRT1206-B, CRT1206-BY-1012ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-BY-1012ELF Details Description
Related parts for CRT1206-BY-1012ELF
JUMPER-H2728TR/C2064B/H2728TR 8" datasheet.pdf
RES 5 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM GRN/RED/YLW TRI LVL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 15MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
NX 1PT PULSEOPNCOL OUT 24V PNP datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
MOD IPM INVERTER 3PH SIP23 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS datasheet.pdf