Bourns Inc. CRT1206-BY-1212ELF
CRT1206-BY-1212ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-BY-1212ELF
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-BY-1212ELF.pdf
Availability of CRT1206-BY-1212ELF
QUANTITY
CRT1206-BY-1212ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-BY-1212ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-BY-1212ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-BY-1212ELF
Related LinksCRT1206-B, CRT1206-BY-1212ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-BY-1212ELF Details Description
Related parts for CRT1206-BY-1212ELF
IDC CABLE - MKR20K/MC20G/MPD20K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 51.5VC AXIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER 58V 40A IN LINE datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SURFACE CONDITIN DISC TSM 1-1/2" datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
381 TB PLG SKT RA TMT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf