Bourns Inc. CRT1206-BY-1802ELF
CRT1206-BY-1802ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-BY-1802ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-BY-1802ELF.pdf
Availability of CRT1206-BY-1802ELF
QUANTITY
CRT1206-BY-1802ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-BY-1802ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-BY-1802ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-BY-1802ELF
Related LinksCRT1206-B, CRT1206-BY-1802ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-BY-1802ELF Details Description
Related parts for CRT1206-BY-1802ELF
RES SMD 124K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
JUNCTION BOX RD POW RATED LTGRY datasheet.pdf
FILTER RED FOR T1-3/4 LAMP datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A SOT89-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
VARISTOR 198V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 M32 datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf