Bourns Inc. CRT1206-BY-2492ELF
CRT1206-BY-2492ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-BY-2492ELF
Brief Description
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-BY-2492ELF.pdf
Availability of CRT1206-BY-2492ELF
QUANTITY
CRT1206-BY-2492ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-BY-2492ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-BY-2492ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT1206 Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-BY-2492ELF
Related LinksCRT1206-B, CRT1206-BY-2492ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-BY-2492ELF Details Description
Related parts for CRT1206-BY-2492ELF
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 6P6C TO 6P6C datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 48CABGA datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 1POS SOLDER datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm Series 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 200A D-67 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR ELEC DIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
"MICRO 51C P 20"" RBW FLOAT NI" datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf