Bourns Inc. CRT1206-BY-3001ELF
CRT1206-BY-3001ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-BY-3001ELF
Brief Description
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-BY-3001ELF.pdf
Availability of CRT1206-BY-3001ELF
QUANTITY
CRT1206-BY-3001ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-BY-3001ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-BY-3001ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-BY-3001ELF
Related LinksCRT1206-B, CRT1206-BY-3001ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-BY-3001ELF Details Description
Related parts for CRT1206-BY-3001ELF
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56BGA datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 90V 150MA SC75 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 5.1OHM 5% AXL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.5A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0016UF RADIAL datasheet.pdf