Bourns Inc. CRT1206-FZ-2260ELF
CRT1206-FZ-2260ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-FZ-2260ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 226 OHM 1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-FZ-2260ELF.pdf
Availability of CRT1206-FZ-2260ELF
QUANTITY
CRT1206-FZ-2260ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-FZ-2260ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-FZ-2260ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-FZ-2260ELF
Related LinksCRT1206-F, CRT1206-FZ-2260ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-FZ-2260ELF Details Description
Related parts for CRT1206-FZ-2260ELF
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DSP 100LQFP datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X18 15NS 64-STQFP datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH HEX ROTARY DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 620K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 390K OHM 4SIP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 22MM datasheet.pdf
CONN FEM HSING 36POS 2MM DL ROW datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf