Bourns Inc. CRT1206-FZ-4873ELF
CRT1206-FZ-4873ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-FZ-4873ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 487K OHM 1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-FZ-4873ELF.pdf
Availability of CRT1206-FZ-4873ELF
QUANTITY
CRT1206-FZ-4873ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-FZ-4873ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-FZ-4873ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-FZ-4873ELF
Related LinksCRT1206-F, CRT1206-FZ-4873ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-FZ-4873ELF Details Description
Related parts for CRT1206-FZ-4873ELF
RES 4.3 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 8-24V 2.1A datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS STRGHT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
EVAL BOARD NE678M04 datasheet.pdf
26500 25C 19#20 6#12 SKT RECP datasheet.pdf
26500 32C 26#20 6#12 S TH RECP datasheet.pdf
330UF 400V 30X40MM 85C 5000H datasheet.pdf