Bourns Inc. CRT1206-PV-2502ELF
CRT1206-PV-2502ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-PV-2502ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25K OHM 0.01% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-PV-2502ELF.pdf
Availability of CRT1206-PV-2502ELF
QUANTITY
CRT1206-PV-2502ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-PV-2502ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-PV-2502ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-PV-2502ELF
Related LinksCRT1206-P, CRT1206-PV-2502ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-PV-2502ELF Details Description
Related parts for CRT1206-PV-2502ELF
CONN IC DIP SOCKET 28POS TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC 6MLP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DSP 144-LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 600VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
PV NASA #22 PIN CONTACT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf