Daburn CRT18-3BK-100
CRT18-3BK-100 picture photo
Mfg. Part Number
CRT18-3BK-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 100'
Datasheet Download
CRT18-3BK-100.pdf
Availability of CRT18-3BK-100
QUANTITY
CRT18-3BK-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT18-3BK-100
Internal Part NumberEIS-CRT18-3BK-100
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand19/30
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.124" (3.15mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length100' (30.5m)
Voltage15kV
Operating Temperature-90°C ~ 200°C
Jacket ColorBlack
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT18-3BK-100
Related LinksCRT18-, CRT18-3BK-100 Datasheet, Daburn Distributor
CRT18-3BK-100 Details Description
Related parts for CRT18-3BK-100
CONN PC PIN CIRC 0.017DIA GOLD datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS .100 DL STR SMD datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 30A PANEL MNT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TANT CAP 4.7UF 35.0V 20% datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CABLE PIN datasheet.pdf