Daburn CRT24-10RD-100
CRT24-10RD-100 picture photo
Mfg. Part Number
CRT24-10RD-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 24AWG RED 100'
Datasheet Download
CRT24-10RD-100.pdf
Availability of CRT24-10RD-100
QUANTITY
CRT24-10RD-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT24-10RD-100
Internal Part NumberEIS-CRT24-10RD-100
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand19/36
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.241" (6.12mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length100' (30.5m)
Voltage50kV
Operating Temperature-90°C ~ 200°C
Jacket ColorRed
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT24-10RD-100
Related LinksCRT24-1, CRT24-10RD-100 Datasheet, Daburn Distributor
CRT24-10RD-100 Details Description
Related parts for CRT24-10RD-100
TERM BLOCK HDR 36POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 8POS datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 8COL VERT datasheet.pdf
RES 222K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf