TDK Corporation CS10-B2GA102KYNS
CS10-B2GA102KYNS picture photo
Mfg. Part Number
CS10-B2GA102KYNS
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
CS10-B2GA102KYNS.pdf
Availability of CS10-B2GA102KYNS
QUANTITY
CS10-B2GA102KYNS Order Process
Ship out your order
Specifications of CS10-B2GA102KYNS
Internal Part NumberEIS-CS10-B2GA102KYNS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCS
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS10-B2GA102KYNS
Related LinksCS10-B2G, CS10-B2GA102KYNS Datasheet, TDK Corporation Distributor
CS10-B2GA102KYNS Details Description
Related parts for CS10-B2GA102KYNS
SWITCH UNIT SQUARE ALT 2POS GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 1.3MM datasheet.pdf
VERT CARD CONN SNGL 0.100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
MODULE 14 BAR PRESSURE MINI SNSR datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT323 datasheet.pdf