TDK Corporation CS12-F2GA472MYNS
CS12-F2GA472MYNS picture photo
Mfg. Part Number
CS12-F2GA472MYNS
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
CS12-F2GA472MYNS.pdf
Availability of CS12-F2GA472MYNS
QUANTITY
CS12-F2GA472MYNS Order Process
Ship out your order
Specifications of CS12-F2GA472MYNS
Internal Part NumberEIS-CS12-F2GA472MYNS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCS
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientF
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS12-F2GA472MYNS
Related LinksCS12-F2G, CS12-F2GA472MYNS Datasheet, TDK Corporation Distributor
CS12-F2GA472MYNS Details Description
Related parts for CS12-F2GA472MYNS
IC ADC 16BIT 100KSPS 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
IC DGTL PULSER HI-VOLT 56-TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMC datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf