Amphenol Industrial CS3100A-22-1P(004)
CS3100A-22-1P(004) picture photo
Mfg. Part Number
CS3100A-22-1P(004)
Brief Description
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CS3100A-22-1P(004).pdf
Availability of CS3100A-22-1P(004)
QUANTITY
CS3100A-22-1P(004) Order Process
Ship out your order
Specifications of CS3100A-22-1P(004)
Internal Part NumberEIS-CS3100A-22-1P(004)
FamilyCircular Connectors
SeriesCS, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert22-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Anodized Gray Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS3100A-22-1P(004)
Related LinksCS3100A-2, CS3100A-22-1P(004) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
CS3100A-22-1P(004) Details Description
Related parts for CS3100A-22-1P(004)
IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 475 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 53K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf