Amphenol Industrial CS3100A-28-79P(SR)
CS3100A-28-79P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
CS3100A-28-79P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CS3100A-28-79P(SR).pdf
Availability of CS3100A-28-79P(SR)
QUANTITY
CS3100A-28-79P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of CS3100A-28-79P(SR)
Internal Part NumberEIS-CS3100A-28-79P(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert28-79
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS3100A-28-79P(SR)
Related LinksCS3100A-2, CS3100A-28-79P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
CS3100A-28-79P(SR) Details Description
Related parts for CS3100A-28-79P(SR)
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" STACKER datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
FAN BLOWER 97.2X33MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 20 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SU 10.16HP/07/180F3.5AG BK datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 11.99K OHM 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf