Amphenol Industrial CS3100A-36-76S
CS3100A-36-76S picture photo
Mfg. Part Number
CS3100A-36-76S
Brief Description
CONN RCPT 47POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
CS3100A-36-76S.pdf
Availability of CS3100A-36-76S
QUANTITY
CS3100A-36-76S Order Process
Ship out your order
Specifications of CS3100A-36-76S
Internal Part NumberEIS-CS3100A-36-76S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions47
Shell Size - Insert36-76
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS3100A-36-76S
Related LinksCS3100A, CS3100A-36-76S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
CS3100A-36-76S Details Description
Related parts for CS3100A-36-76S
CONN RECEPT TWIST LOK 16-20AWG datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 8K 20SSOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
CAP CER 4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 75POS .050 THRUHL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 45W datasheet.pdf
FUSE 250A 660V 1*STN/110 AR datasheet.pdf