Amphenol Industrial CS3101A-18-1P(SR)
CS3101A-18-1P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
CS3101A-18-1P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS IN LINE W/PINS
Datasheet Download
CS3101A-18-1P(SR).pdf
Availability of CS3101A-18-1P(SR)
QUANTITY
CS3101A-18-1P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of CS3101A-18-1P(SR)
Internal Part NumberEIS-CS3101A-18-1P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesCS, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS3101A-18-1P(SR)
Related LinksCS3101A-, CS3101A-18-1P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
CS3101A-18-1P(SR) Details Description
Related parts for CS3101A-18-1P(SR)
RES SMD 9.09KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 6.8A TO-220AB datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 13A 6 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
HDM BACKPLANE MOD CLOSED END datasheet.pdf
RES 547.1 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf