Amphenol Industrial CS3106A-10SL-3P(004)
CS3106A-10SL-3P(004) picture photo
Mfg. Part Number
CS3106A-10SL-3P(004)
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
CS3106A-10SL-3P(004).pdf
Availability of CS3106A-10SL-3P(004)
QUANTITY
CS3106A-10SL-3P(004) Order Process
Ship out your order
Specifications of CS3106A-10SL-3P(004)
Internal Part NumberEIS-CS3106A-10SL-3P(004)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert10SL-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Anodized Gray Plated
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS3106A-10SL-3P(004)
Related LinksCS3106A-10, CS3106A-10SL-3P(004) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
CS3106A-10SL-3P(004) Details Description
Related parts for CS3106A-10SL-3P(004)
CONN HEADER 19PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 150KHZ 16DIP datasheet.pdf
PANEL STEEL 34.2 X 28.2" datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN M HOUSING 2POS COAXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 500MA AXIAL datasheet.pdf
WIREMOUNT SOCKET .050" 8POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150POS .050" datasheet.pdf
762 TB SOCKET RA PCB/D datasheet.pdf
CAP TRIM 1-90PF 1KV SURF MOUNT datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf