Amphenol Industrial CS3106A-16S-1S(004)
CS3106A-16S-1S(004) picture photo
Mfg. Part Number
CS3106A-16S-1S(004)
Brief Description
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
CS3106A-16S-1S(004).pdf
Availability of CS3106A-16S-1S(004)
QUANTITY
CS3106A-16S-1S(004) Order Process
Ship out your order
Specifications of CS3106A-16S-1S(004)
Internal Part NumberEIS-CS3106A-16S-1S(004)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Anodized Gray Plated
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS3106A-16S-1S(004)
Related LinksCS3106A-1, CS3106A-16S-1S(004) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
CS3106A-16S-1S(004) Details Description
Related parts for CS3106A-16S-1S(004)
CONN BACKSHELL DB50 DIE CAST datasheet.pdf
IC COMP GRND-SENSNG LOWPWR 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.42 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 750.0UH SMD datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
THERMOSTAT datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf