Amphenol Industrial CS3106A-18-69S
CS3106A-18-69S picture photo
Mfg. Part Number
CS3106A-18-69S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
CS3106A-18-69S.pdf
Availability of CS3106A-18-69S
QUANTITY
CS3106A-18-69S Order Process
Ship out your order
Specifications of CS3106A-18-69S
Internal Part NumberEIS-CS3106A-18-69S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesCS, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-69
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS3106A-18-69S
Related LinksCS3106A, CS3106A-18-69S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
CS3106A-18-69S Details Description
Related parts for CS3106A-18-69S
RES SMD 75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER REFLEC 6.5MM PC datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 3MHZ 8SOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 231.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
KK RPC 156 HDR FRRA 02 CKT TIN datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 2MM NPN NC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-8 datasheet.pdf
CRYSTAL 5.000000 MHZ datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf