Amphenol Industrial CS3106A-24-68S
CS3106A-24-68S picture photo
Mfg. Part Number
CS3106A-24-68S
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
CS3106A-24-68S.pdf
Availability of CS3106A-24-68S
QUANTITY
CS3106A-24-68S Order Process
Ship out your order
Specifications of CS3106A-24-68S
Internal Part NumberEIS-CS3106A-24-68S
FamilyCircular Connectors
SeriesCS, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-68
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS3106A-24-68S
Related LinksCS3106A, CS3106A-24-68S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
CS3106A-24-68S Details Description
Related parts for CS3106A-24-68S
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC 2A HS MOSFET DRIVER SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MINI-PV CRIMP-WIRE RCPT 22-26AWG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 240MA 5.4 OHM datasheet.pdf
IC RF DTC 100-3000MHZ 10QFN datasheet.pdf
SUBRACK INSUL STRIP 84HP 10PCS datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf