Bourns Inc. CS321613-270K
CS321613-270K picture photo
Mfg. Part Number
CS321613-270K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 25MA 1.5 OHM SMD
Datasheet Download
CS321613-270K.pdf
Availability of CS321613-270K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CS321613-270K Order Process
Ship out your order
Specifications of CS321613-270K
Internal Part NumberEIS-CS321613-270K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCS321613 Series Jun/2013
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCS321613
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating25mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq45 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant14MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS321613-270K
Related LinksCS3216, CS321613-270K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CS321613-270K Details Description
Related parts for CS321613-270K
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 300VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX BUS SW QUAD 16-QSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V X7R 2225 datasheet.pdf
AC DRIVE,480V 3PH,20HP 15.0KW datasheet.pdf
RES 54.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 3A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
OSC XO 350MHZ LVDS SMD datasheet.pdf