Bourns Inc. CS321613-6R8K
CS321613-6R8K picture photo
Mfg. Part Number
CS321613-6R8K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 25MA 600 MOHM
Datasheet Download
CS321613-6R8K.pdf
Availability of CS321613-6R8K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CS321613-6R8K Order Process
Ship out your order
Specifications of CS321613-6R8K
Internal Part NumberEIS-CS321613-6R8K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCS321613 Series Jun/2013
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCS321613
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±10%
Current Rating25mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq65 @ 4MHz
Frequency - Self Resonant29MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test4MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS321613-6R8K
Related LinksCS3216, CS321613-6R8K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CS321613-6R8K Details Description
Related parts for CS321613-6R8K
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES MO 2W 7.5 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
LGH 1/2 DBL MLD END datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 114.285MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
GHC 1.75 X 36 YD BXD datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB RED datasheet.pdf
EVAL BRD FOR PRM48JH480T250A00 datasheet.pdf
FUSE RK-5 70 A 600 AC/DC datasheet.pdf