Cirrus Logic, Inc. CS3511-CNZ
CS3511-CNZ picture photo
Mfg. Part Number
CS3511-CNZ
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Audio
Brief Description
IC AUD AMP CLASS D 2X10W 32QFN
Datasheet Download
CS3511-CNZ.pdf
Availability of CS3511-CNZ
QUANTITY
CS3511-CNZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CS3511-CNZ
Internal Part NumberEIS-CS3511-CNZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCS3511-CNZ Devices 14/Feb/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package490
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Audio
Series-
PackagingTube
TypeClass D
Output Type2-Channel (Stereo)
Max Output Power x Channels @ Load11.8W x 2 @ 6 Ohm
Voltage - Supply8.5 V ~ 13.2 V
FeaturesDifferential Inputs, Mute, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package32-QFN (6x6)
Package / Case32-VQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS3511-CNZ
Related LinksCS351, CS3511-CNZ Datasheet, Cirrus Logic, Inc. Distributor
CS3511-CNZ Details Description
Related parts for CS3511-CNZ
CAP FILM 1200PF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 350VAC 140VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
THUMB SCREW KNOB 4-40 datasheet.pdf
TERM SOLDERINAL .116" .250"L datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 10POS datasheet.pdf