Ohmite CS3FR010E
CS3FR010E picture photo
Mfg. Part Number
CS3FR010E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.01 OHM 3W 1% 4SIP
Datasheet Download
CS3FR010E.pdf
Availability of CS3FR010E
QUANTITY
CS3FR010E Order Process
Ship out your order
Specifications of CS3FR010E
Internal Part NumberEIS-CS3FR010E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
RoHS InformationCS3 "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCS3
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±60ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case4-SIP
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.854" L x 0.211" W (21.70mm x 5.35mm)
Height0.654" (16.60mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS3FR010E
Related LinksCS3F, CS3FR010E Datasheet, Ohmite Distributor
CS3FR010E Details Description
Related parts for CS3FR010E
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 37MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
ASSY, PLUG, 12POS, AS16, VO, KEY datasheet.pdf