Cirrus Logic, Inc. CS5016-BL16Z
CS5016-BL16Z picture photo
Mfg. Part Number
CS5016-BL16Z
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 16BIT SELF-CALBR 44-PLCC
Datasheet Download
CS5016-BL16Z.pdf
Availability of CS5016-BL16Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CS5016-BL16Z Order Process
Ship out your order
Specifications of CS5016-BL16Z
Internal Part NumberEIS-CS5016-BL16Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTube
Number of Bits16
Sampling Rate (Per Second)50k
Number of Inputs1
Input TypeSingle Ended
Data InterfaceParallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog±5V
Voltage - Supply, Digital±5V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS5016-BL16Z
Related LinksCS5016, CS5016-BL16Z Datasheet, Cirrus Logic, Inc. Distributor
CS5016-BL16Z Details Description
Related parts for CS5016-BL16Z
IC FPGA 724 I/O 1156FBGA datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040G/H2730TR 2" datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SURFACE CONDITION D/F DISC TR 2" datasheet.pdf
AOC SFP+ 10G 1CH PLEN OM2+ 2M datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
36W4 F PC TAIL 30A 4-40 datasheet.pdf