ON Semiconductor CS51024AEDR16
CS51024AEDR16 picture photo
Mfg. Part Number
CS51024AEDR16
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CTRLR PWM CM 16-SOIC
Datasheet Download
CS51024AEDR16.pdf
Availability of CS51024AEDR16
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CS51024AEDR16 Order Process
Ship out your order
Specifications of CS51024AEDR16
Internal Part NumberEIS-CS51024AEDR16
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Dec/2003
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Frequency - Max1MHz
Duty Cycle83%
Voltage - Supply8.2 V ~ 20 V
BuckYes
BoostNo
FlybackNo
InvertingYes
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS51024AEDR16
Related LinksCS5102, CS51024AEDR16 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
CS51024AEDR16 Details Description
Related parts for CS51024AEDR16
IC BUFFER NON-INV O/DRAIN 5TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.1A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
RES 953K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT EDGE HOLD SNAP LOCK 3/4" datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 400mA (Switch) Backlight 8-DSBGA datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RAST 2.5 HDR ASSY 3POS W/ LTCH datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
LED ACRICH WARM WHITE 2750K 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16DRT datasheet.pdf