ON Semiconductor CS5165AGDW16
CS5165AGDW16 picture photo
Mfg. Part Number
CS5165AGDW16
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose
Brief Description
IC CTRLR BUCK SYNC 5BIT 16-SOIC
Datasheet Download
CS5165AGDW16.pdf
Availability of CS5165AGDW16
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CS5165AGDW16 Order Process
Ship out your order
Specifications of CS5165AGDW16
Internal Part NumberEIS-CS5165AGDW16
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Feb/2009
Multiple Devices 30/Dec/2003
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Special Purpose
Series-
PackagingTube
ApplicationsController, Intel Pentium® II
Voltage - Input8 V ~ 14 V
Number of Outputs2
Voltage - Output1.34 V ~ 2.09 V, 2.14 V ~ 3.54 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS5165AGDW16
Related LinksCS5165, CS5165AGDW16 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
CS5165AGDW16 Details Description
Related parts for CS5165AGDW16
IC REG LDO 8V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 500W datasheet.pdf
SWITCH 8POS DIP AUTODIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 42POS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf