Ohmite CS5FR002E
CS5FR002E picture photo
Mfg. Part Number
CS5FR002E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.002 OHM 5W 1% 4SIP
Datasheet Download
CS5FR002E.pdf
Availability of CS5FR002E
QUANTITY
CS5FR002E Order Process
Ship out your order
Specifications of CS5FR002E
Internal Part NumberEIS-CS5FR002E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCS5 Series Resistors
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCS5
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.002
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionCeramic
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-25°C ~ 150°C
Package / Case4-ESIP
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.500" L x 0.330" W (38.10mm x 8.38mm)
Height0.913" (23.20mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS5FR002E
Related LinksCS5F, CS5FR002E Datasheet, Ohmite Distributor
CS5FR002E Details Description
Related parts for CS5FR002E
Crystal 3.579545MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 65MSPS 64QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf