Ohmite CS5FR004E
CS5FR004E picture photo
Mfg. Part Number
CS5FR004E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.004 OHM 5W 1% 4SIP
Datasheet Download
CS5FR004E.pdf
Availability of CS5FR004E
QUANTITY
CS5FR004E Order Process
Ship out your order
Specifications of CS5FR004E
Internal Part NumberEIS-CS5FR004E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCS5 Series Resistors
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCS5
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.004
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionCeramic
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-25°C ~ 150°C
Package / Case4-ESIP
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.500" L x 0.330" W (38.10mm x 8.38mm)
Height0.913" (23.20mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS5FR004E
Related LinksCS5F, CS5FR004E Datasheet, Ohmite Distributor
CS5FR004E Details Description
Related parts for CS5FR004E
CONN SOCKET 22-26AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 1.2VOUT 16A SMT datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
4 PB SW BEZEL ON ALL SIDES datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS R/A .100 T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf