TDK Corporation CS65-B2GA101KANKA
CS65-B2GA101KANKA picture photo
Mfg. Part Number
CS65-B2GA101KANKA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 300VAC RADIAL
Datasheet Download
CS65-B2GA101KANKA.pdf
Availability of CS65-B2GA101KANKA
QUANTITY
CS65-B2GA101KANKA Order Process
Ship out your order
Specifications of CS65-B2GA101KANKA
Internal Part NumberEIS-CS65-B2GA101KANKA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCS
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated300VAC
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200, X1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.197" (5.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS65-B2GA101KANKA
Related LinksCS65-B2G, CS65-B2GA101KANKA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CS65-B2GA101KANKA Details Description
Related parts for CS65-B2GA101KANKA
WASHER SPLIT LOCK M3 STEEL datasheet.pdf
Connector Header 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 63VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR 60V 1A 6-SMD datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 30POS 5A datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 40V 75MA SMINI3 datasheet.pdf