ON Semiconductor CS8101YDWFR20
CS8101YDWFR20 picture photo
Mfg. Part Number
CS8101YDWFR20
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.1A 20SOIC
Datasheet Download
CS8101YDWFR20.pdf
Availability of CS8101YDWFR20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CS8101YDWFR20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CS8101YDWFR20
Internal Part NumberEIS-CS8101YDWFR20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jan/2008
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - Input6 V ~ 26 V
Current - Limit (Min)105mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS8101YDWFR20
Related LinksCS8101, CS8101YDWFR20 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
CS8101YDWFR20 Details Description
Related parts for CS8101YDWFR20
HOLDER BATT 3-AA CELLS SLDR LUGS datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
CAP CER 30PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAGHYDR 4A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 1A DDPAK datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL HI TORQ 16POS PC datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 60POS THRUHL datasheet.pdf
ES9 CRIMP CONTACTS datasheet.pdf
IGBT 600V 530A 1136W INT-A-PAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 20% 330VAC AXIAL datasheet.pdf