ON Semiconductor CS8101YTHA5
CS8101YTHA5 picture photo
Mfg. Part Number
CS8101YTHA5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.1A TO220-5
Datasheet Download
CS8101YTHA5.pdf
Availability of CS8101YTHA5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CS8101YTHA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CS8101YTHA5
Internal Part NumberEIS-CS8101YTHA5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Apr/2007
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - Input6 V ~ 26 V
Current - Limit (Min)105mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-5 Horizontal
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS8101YTHA5
Related LinksCS810, CS8101YTHA5 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
CS8101YTHA5 Details Description
Related parts for CS8101YTHA5
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 49.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 21.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC USB SERIAL UART 12DFN datasheet.pdf
FUSE CONN FILTER 6A 115/250VAC datasheet.pdf