Citizen Finedevice CSA309-29.4912MABJ-UB
CSA309-29.4912MABJ-UB picture photo
Mfg. Part Number
CSA309-29.4912MABJ-UB
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 29.4912MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CSA309-29.4912MABJ-UB.pdf
Availability of CSA309-29.4912MABJ-UB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CSA309-29.4912MABJ-UB Order Process
Ship out your order
Specifications of CSA309-29.4912MABJ-UB
Internal Part NumberEIS-CSA309-29.4912MABJ-UB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices Mar/2012
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSA309
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency29.4912MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.346" L (3.00mm x 8.80mm)
Height0.354" (9.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSA309-29.4912MABJ-UB
Related LinksCSA309-29., CSA309-29.4912MABJ-UB Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CSA309-29.4912MABJ-UB Details Description
Related parts for CSA309-29.4912MABJ-UB
RES SMD 620 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO41 datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONNECTOR MALE 11POS FASTON datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 500V 4A ITO220AB datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CORD GRIP PG36 GREY TPE 22-32MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf