Honeywell Sensing and Productivity Solutions CSCA0300A000B15B02
CSCA0300A000B15B02 picture photo
Mfg. Part Number
CSCA0300A000B15B02
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 300A AC/DC
Datasheet Download
CSCA0300A000B15B02.pdf
Availability of CSCA0300A000B15B02
QUANTITY
CSCA0300A000B15B02 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSCA0300A000B15B02
Internal Part NumberEIS-CSCA0300A000B15B02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCSCA-A Series Mating Connector 16/Feb/2013
Standard Package10
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCSCA-A
PackagingBulk
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing300A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 50kHz
Linearity±1%
Accuracy±2%
Voltage - Supply15V
Response Time3µs
Current - Supply (Max)17mA
Operating Temperature-10°C ~ 80°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSCA0300A000B15B02
CSCA0300A000B15B02 Details Description
Related parts for CSCA0300A000B15B02
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5.5A 40.4 MOHM datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-P-175-E1) datasheet.pdf
2.0MM WTB R/A HEADER 894011510 datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 30A IN LINE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf