Central Semiconductor Corp CSHD5-25L TR13
CSHD5-25L TR13 picture photo
Mfg. Part Number
CSHD5-25L TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 25V 5A DPAK
Datasheet Download
CSHD5-25L TR13.pdf
Availability of CSHD5-25L TR13
QUANTITY
CSHD5-25L TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSHD5-25L TR13
Internal Part NumberEIS-CSHD5-25L TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)25V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If470mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 25V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSHD5-25L TR13
Related LinksCSHD5-2, CSHD5-25L TR13 Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
CSHD5-25L TR13 Details Description
Related parts for CSHD5-25L TR13
FIXED IND 68NH 300MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR NO LATCH datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
C/A MT-RJ/MT-RJ MM datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 18POS datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf