Central Semiconductor Corp CSHD6-100C TR13
CSHD6-100C TR13 picture photo
Mfg. Part Number
CSHD6-100C TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V DPAK
Datasheet Download
CSHD6-100C TR13.pdf
Availability of CSHD6-100C TR13
QUANTITY
CSHD6-100C TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSHD6-100C TR13
Internal Part NumberEIS-CSHD6-100C TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSHD6-100C TR13
Related LinksCSHD6-1, CSHD6-100C TR13 Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
CSHD6-100C TR13 Details Description
Related parts for CSHD6-100C TR13
CAP ALUM 47UF 20% 160V SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SER 8-DIP datasheet.pdf
CONN HOUSING 2POS GRAY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf