Central Semiconductor Corp CSHD6-60C TR13
CSHD6-60C TR13 picture photo
Mfg. Part Number
CSHD6-60C TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 6A DPAK
Datasheet Download
CSHD6-60C TR13.pdf
Availability of CSHD6-60C TR13
QUANTITY
CSHD6-60C TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSHD6-60C TR13
Internal Part NumberEIS-CSHD6-60C TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 60V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSHD6-60C TR13
Related LinksCSHD6-6, CSHD6-60C TR13 Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
CSHD6-60C TR13 Details Description
Related parts for CSHD6-60C TR13
FIBER OPTIC MALE CONTACT POF datasheet.pdf
Crystal 44.8000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS MINI-BOX datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 100X32 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN RING TONG 12-10AWG M4 PIDG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 23.72V 500MW SOD80 datasheet.pdf