Honeywell Sensing and Productivity Solutions CSLT6B100
CSLT6B100 picture photo
Mfg. Part Number
CSLT6B100
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC
Datasheet Download
CSLT6B100.pdf
Availability of CSLT6B100
QUANTITY
CSLT6B100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSLT6B100
Internal Part NumberEIS-CSLT6B100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCSLT
PackagingBulk
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing100A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity17mV/A
Frequency-
Linearity-
Accuracy-
Voltage - Supply4.5 V ~ 10.5 V
Response Time3µs
Current - Supply (Max)9mA
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSLT6B100
Related LinksCSLT, CSLT6B100 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
CSLT6B100 Details Description
Related parts for CSLT6B100
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 42POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 28 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
RES 495K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
TV 66C 66#22D PIN PLUG datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf